Leczenie zachowawcze to leczenie zębów z próchnicy. Obejmuje oczyszczanie zęba z zainfekowanych tkanek, zabezpieczenia najgłębiej położonej warstwy zębiny oraz przywócenie zębowi estetycznego wyglądu i funkcji żucia poprzez odbudowę. Odbudowa (wypełnienie) estetyczna to taki rodzaj uzupełnienia brakujących tkanek, który imituje naturalny ząb - nieomal nie do odróżnienia.

Rozwój technologii pozwolił na stworzenie materiałów perfekcyjnie odtwarzających tkanki zęba. Niegdyś wypełnienie musiało być ufiksowane w ubytku, aktualnie systemy łączące (tzw. boundy) chemicznie wiążą tkanki zęba z łańcuchami organicznymi składników w wypełnieniu. Gigantyczny rozwój dokonał się również w dostępności kompozytów dopasowujących się "jak kameleon" do naturalnego koloru zęba.

Technika wypełnień pośrednich to odbudowa rozległych ubytków w laboratorium protetycznym. W tym przypadku specjalizujący się w odbudowach estetycznych technik tworzy dla Państwa iedalnie dopasowaną odbudowę, którą wklejamy specjalnym cementem kompozytowym. Taka praca wyklucza ewentualność złamania zęba (np. po leczeniu kanałowym).

Leczenie zachowawcze w ArtDentica

Kiedy potrzebne jest leczenie zachowawcze
Leczenie zachowawcze to najczęściej leczenie powstałych zmian próchnicowych, a także ich następstw. Leczenie zachowawcze to ochrona twardych tkanek zęba w połączeniu z ich odbudową. W wyniku leczenia pacjent ma bardzo duże szanse na zachowanie naturalnych zębów przez dalszy czas.


Leczenie zachowawcze ArtDentica

Jakie są te objawy i czym powinien zajmować się stomatolog?
Zacznijmy od objawów zapalenia dziąseł. Objawy zapalenia dziąseł, takie jak obrzęk, zaczerwienienie, krwawienie, nadwrażliwość lub ból podczas ruchu szczęki można łatwo zauważyć. Wykwalifikowany stomatolog będzie w stanie zdiagnozować te objawy i rozpocząć leczenie. Leczenie może obejmować profesjonalne czyszczenie zębów, wykonanie fluridacji oraz użycie leków i środków antybiotykowych. Głównym objawem, który może wskazywać na nieprawidłowości zęba, jest ból. Urazy, stany zapalne, zmiany zęba z powodu choroby przyzębia mogą wywoływać ból. Może objawiać się jako ostry, przeszywający ból, szczególnie po spożyciu przedmiotów o bardzo niskiej lub bardzo wysokiej temperaturze, może także mieć charakter długotrwały. Chociaż ból jest silnym objawem, mało ludzi szuka pomocy dentystycznej tylko dlatego, że radzą sobie z bólem, poprzez spożywanie środków przeciwbólowych. Innym częstym objawem jest zmiana zabarwienia zęba. Zmiana zabarwienia zęba może wystąpić na skutek gromadzenia się próchnicy lub stanów zapalnych. Innymi objawami, które mogą świadczyć o konieczności leczenia zachowawczego, są ubytki w szkliwie.


Specjalistyczne narzędzia w ArtDentica

Ile trwa leczenie zachowawcze
Leczenie zachowawcze stomatologiczne jest procesem leczenia zębów, którego celem jest zapobieganie zepsuciu zębów i stomatologicznych chorób ustnych. Polega na masowym usuwaniu szkodliwych bakterii i nalotu nazębnego, szlifowaniu i polerowaniu powierzchni zębów i używaniu fluoru, aby wzmocnić szkliwo. Podstawową procedurą jest wybielanie i wzmocnienia zębów. Podczas zabiegów zapobiegawczych zazwyczaj stosuje się metody zapobiegania próchnicy i polerowania zębów. Ustalenie, jak długo trwa leczenie zachowawcze stomatologiczne, zależy od wielu czynników, takich jak stan uzębienia pacjenta, postępy leczenia przeprowadzone przez dentystę, stopień koniecznego szlifowania. Techniki leczenia i ich czas trwania mogą się różnić w zależności od indywidualnych potrzeb pacjenta i wieku. Na przykład, jeśli pacjent ma bardzo duże ubytki, to leczenie może trwać dłużej, ponieważ będzie konieczne wykonanie lepszych i precyzyjnych szlifowania, aby ostatecznie zrestrukturyzować zęby. Jeśli pacjent ma tylko ślady próchnicy, leczenie może być krótkotrwałe i podczas pierwszej wizyty w gabinecie stomatologicznym, stomatolog zastosuje odpowiednie środki.


Specjalistyczne narzędzia w ArtDentica

ArtDentica Stomatologia Zielona Góra

ArtDentica Izabela Roszkowska - Oleszek. Stomatolog w Zielonej Górze godny zaufania dla Ciebie i Twojej rodziny.

18 lat doświadczenia to zadowoleni i wyleczeni pacjenci. Kompleksowa oferta stomatologiczna w nowocześnie wyposażonym gabinecie.

Kontakt

Napisz: iroszkowska (@) gmail.com

Szybki kontakt: 609 75 74 77

ul. S. Moniuszki 18A / U-4
65-409 Zielona Góra

Social media