Leczenie kanałowe pod mikroskopem

Leczenie kanałowe pod mikroskopem Zielona Góra

 • W naszym gabinecie stomatologicznym oferujemy Państwu leczenie kanałowe zębów z użyciem wysokiej klasy mikroskopu.
 • Dla wielu pacjenów pojęcia leczenie endodontycznego brzmi enigmatycznie. Leczenie kanałowe (czyli przetłumaczone z łaciny endodontyczne) brzmi już bardziej zrozumiale. Ale czym leczenie kanałowe jest naprawdę?
 • Należy zacząć od budowy samego zęba. Nie każdy wie, że w środku zęba płynie krew, która odżywia tkankę zębową. Krew dostarczana jest do całej powierzchni (wiodocznej i tej ukrytej w kości) zęba. Krew dostarczana jest poprzez kanały w korzeniach. W każdym korzeniu jest conajmniej jeden (a bywa, że 3-4) kanał - czyli tzw. "korytarz" pozwalający na płynięcie w nim krwi oraz lokalizację nerwów. W zdrowym zębie panuje równowaga płynów i absolutnie nie czuje się jego obecności.
 • Niestety jest wiele czynników, które zaburzają homeostazę (czyli równowagę) zawartości korzeni zębów.
 • Po pierwsze to oczywiście doskonale nam znana próchnica. Próchnica to zakaźna choroba bakteryjna. Bakterie przenoszą się z zęba na ząb i atakują jego tkankę tak głęboko jak tylko się da. Po przejściu przez szkliwo i zębinę bakterie docierają do tak zwanej "miazgi" zęba. Po dotarciu do miazgi bakterie zasiedlają się w bardzo dla nich korzystnym środowisku i namnażają się w geometrycznym tempie. Jama zęba (kanały korzeniowe) ma ograniczony rozmiar i nie ma możliwości powiększenia się, a bakterii jest coraz więcej. Nerwy biegnące w kanałów zaczynają być uciskane co skutkuje BÓLEM ZĘBA
 • Czasami bakterie utorują sobie przejście przez cały korzeń - aż do kości. Dzieje się tak wtedy kiedy ząb jest na przykład mocno zniszczony. Wówczas metabolity ich działalności wydostają się na zewnątrz do jamy ustnej i nie podnoszą ciśnienia wewnątrz kanału zębowego. Gdy bakterie są już w kości i namnożą się na odpowiednim wysokim poziomie dochodzi do gromadzenia się ropy i utworzenia jamy ROPNIA. Nie rzadko dochodzi też do martwicy miazgi - czyli całkowitego lub częściowego obumarcia tkanki zęba. Taki ząb jest wówczas wrotami zakażenia dla CAŁEGO ORGANIZMU.

Czy należy leczyć ząb kanałowo?

 • No dobrze, zapytamy, NIE BOLI, to po co mam to leczyć? I tu musimy wrócić do informacji, iż w zębie płynie krew, ta sama, która płynie potem przez serce i dociera między innymi do mózgu. Ta krew przenosi bakterie z zębów do każdego zakątka naszego organizmu. Nazywamy to zjawisko bakteriemią. Takie bakterie mogą utworzyć ropnie zębopochodne w wielu organach.
 • Odpowiadamy. TAK! Oczywiście. W przypadku pacjentów z chorobami układowymi oraz obniżoną odpornością może dojść nawet do sepsy.
Mikroskop do leczenia kanałowego
Leczenie kanałowe pod mikroskopem Zielona Góra

Leczenie kanałowe z użyciem mikroskopu

 • Jeśli już wiemy, po co leczymy ząb z zakażonymi kanałami to możemy przejść do tematu metody leczenia.
 • Otóż żeby przywrócić ząb do funkcjonowania musimy pozbyć się bakterii z kanałów zęba. Bakterii pozbywamy się w żmudnym procesie czyszczenia mechanicznego i odkażania chemicznego ścian kanałów. System kanałów korzeniowych jest niezwykle skomplikowany i unikalny w każdym przypadku. Lekarz operator widzi w powiększeniu znacznie większy obszar zęba podlegający preparacji. W momencie kiedy zaczynamy korzystać z mikroskopu mapa kanałów nie jest już tajemnicą, a dostępnym na wyciągnięcie ręki obszarem leczenia. Do terapii używane są narzędzia kanałowe, głównie oparte na nowoczesnych stopach metali szlachetnych, które mają pamięć kształtu i są tak skonstruowane by się nie łamać.
 • Po odnalezieniu i wyczyszczeniu specjalnymi pilnikami ścian kanałów intensywnie przepłukuje się je środkami odkażającymi.
 • Czyszczenie i odkażanie następuje naprzemennie do momentu osiągnięcia stanu gotowości korzenia do wypełnienia specjalnymi preparatami. Wypełnienie czyli obturacja jest bardzo ważnym momentem leczenia kanałowego. Od wypełnienia zależy w dużej mierze powodzenie leczenia endodontycznego. Przy oczyszczaniu kanałów jest im nadawany odpowiedni, stożkowaty kształt, aby obturacja była efektywna. Tak wyleczony system kanałów zapewnia funkcjonowanie zęba przez długie lata; oczywiście przy prawidłowej odbudowie korony zęba.

ArtDentica Stomatologia Zielona Góra

ArtDentica Izabela Roszkowska - Oleszek. Stomatolog w Zielonej Górze godny zaufania dla Ciebie i Twojej rodziny.

18 lat doświadczenia to zadowoleni i wyleczeni pacjenci. Kompleksowa oferta stomatologiczna w nowocześnie wyposażonym gabinecie.

Umów wizytę online

Izabela Roszkowska-Oleszek - ZnanyLekarz.pl

Kontakt

Napisz: iroszkowska (@) gmail.com

Szybki kontakt: 609 75 74 77

ul. S. Moniuszki 18A / U-4
65-409 Zielona Góra

Social media